Uncategorized

Kulutused koos elavale lapsele

Kuna see kulude teema on päevakorras…

Taotlesin veebruaris lasteaeda vanema poolt kaetava osamäära maksmisest vabastamist, kus on välja toodud minu kolme kuu sissetulek. Noorhärra nime juures seisvad kriipsud. Minu nime juures on välja toodud peretoetus 150 eurot, töövõimetoetus 619,84, töötasu pluss haigusrahad 254,41 eurot (maha arvestatud aresti osa). Siia hulka ei ole lisatud vajaduspõhist õppetoetust, mis on mõeldud vähemkindlustatud peredele kõrghariduse omandamiseks ning mida tuleb iga semestril eraldi taodelda. Igatahes on meie pere kolme kuu keskmine netosissetulek 341,42 (06.02.2018).

Igakuiselt laekub mulle peretoetus ja töövõimetoetus, töötasu ja haigusrahasid ma ei saa ja selle osa katab õppeperioodil vajaduspõhine õppetoetus. Ja seda on täpselt nii palju, et maksan ära 150 eurot üüri ja kommunaalid (talvel ca 80). Mingi ca 240 on vist talvel olnud kõige suurem arve. Elan ühiselamule kuuluvas korteris, kus elamiseks peab olema kehtiv õppeleping. Seega pean ühel hetkel hakkama endale uut elamist otsima.

Nii ongi mul elamiseks 305 eurot ülejäänud kulude jaoks. Ma ei oska konkreetselt välja tuua kulusid, sest ühel kuul maksan ühe arved ja teisel kuul teised arved. Teisiti lihtsalt ei ole võimalik meil toime tulla. Meil on Internet, mis maksab 20,99 eurot, poisi tantsutrenni ja lasteaed (mingi osa tuleb endal tasuda) ca 40 eurot, ravimitele kulub 20-30 eurot, transport kui linnast välja lähen ja tütrega aega veeta soovin (tavaliselt olen arvestanud 40-80 euroga), toidukulu ja riided.

Sellesmõttes ei saa kulutada rohkem kui raha on ja sellest pean omakorda tegelema ka tütre ülalpidamisega, kuigi mu töötasust tasutakse elatiseks. Nagu Merje tabavalt ka ütles. Ma ei saa poodi minnes tütrele öelda, et sinu jaoks mul raha ei ole. Või ma ei saa öelda, et ma ei lähe teda vaatama. Või, et ma ei võta teda muuseumisse kaasa või et temaga koos me ei käi kunagi väljas söömas jne.

Need, kes tahavad elatis saada tegelikult ei mõista, mis olukorda nad teise poole panevad. Mida ma täpselt olen valesti teinud, et ma peaksin sellises olukorras olema? Või minu laps? Hea on muidugi öelda, et miks sa jätsid siis elatise maksmata. Mina ei ole oma last ülalpidamisest ilma jätnud ja oma pangakonto järgi on ka elatist saanud vähehaaval maksta (olenemata sellest, et mul on ülalpidamiseta jäänud laps, olenmata sellest, et mulon majanduslikult raske ja tervis perses). Olen ülalpidamisega tegelenud nende vahenditega, mis mul on. Öelge nüüd, et see pole asi mida vanemad teevad. Kasutavad endal olevaid vahendeid lapse ülalpidamiseks. Keegi ei tule teile ütlema, et teeni rohkem raha ja mida sa virised… Mina eraldi elava vanemana pean leidma tasuvama töö, et elatist maksta aga miks lapsega koos elav vanem seda sama teha ei saa? Miks need vahendid äraelamiseks peavad tulema teiselt vanemalt?

Mari toob välja palju tal kulub endale ja lapsele. Soovib elatist saada (mida suurem seda parem vist, et laps ei kannataks?). Kui Mari nüüd lisab enda postituses väljatoodud kuludele hoopis 250 eurot veel elatiseks juurde, mida ta peaks ära maksma iga kuu, kas ta tuleks toime? Võib olla mõne aja tuleb. Aga siis jääb laps haigeks või jääd ise haigeks, ei jõua maksta. Üritad teise poole suheldes mingi lahenduse olukorrale leida aga sulle tõmmatakse vesi peale.  See lastega kodus haige olemine on igale vanemale tuttav teema. Konto arestitakse ja kätte jäetakse 305 eurot. Paljud ei kujuta isegi ette, mida tähendab selles arestist vabaneda. Sa jätad ühe kuu maksmata, näiteks olid lapsega haiguslehel ja ei saanud tööl käia, teine pool annab täitemenetluse sisse. Aga siis ongi olukord, kus kooselav laps jäetakse ülalpidamisest ilma ja mitte kedagi ei huvita.

5 kommentaari

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

%d bloggers like this: