Uncategorized

Palun head lahendust, sest mõistus on otsas

Aasta tagasi arestiti minu konto elatise tõttu ja koos lapsega (hetke viie aastane) jääb kahepeale elamiseks 305 eurot. Oleme eelmise aasta maikuust saati 305 euroga hakkama pidanud saama, mistõttu oleme jäänud ilma oma eelmisest elukohast.  Võib olla ma peaksin seletama, kuidas selline olukord on tekkinud, et vältida asjatuid kirjavahetusi ja kommentaare aga samas see ei ole praegu oluline. Olen tegelikult korralik inimene. Ka minu jaoks on ikkagi võlg võõra oma ja minu olukord ei ole tekkinud soovimatust arveid maksta, inimesi petta või laiskusest. Õpin ülikoolis, olen osalise töövõimega ja käin tööl. Tegelikult oleks minu sissetulek peretoetus, vajaduspõhine õppetoetus (kui täidan õppekava), töövõimetoetus ( kui aktiivsustingimustele vastan) ja töötasu. Kokku on seda üle 800 euro aga sellest summast saan mina ainult 305 eurot. Ükskõik, milline töö mul ka ei oleks. Ma võin käia tööl rohkem tunde või otsida tasuvama töö, ikka peame toime tulema 305 euroga.

Selle 305 euro eest tuleb tasuda lasteaed, elamiskulud, toidukulu, osta ravimid jms. Proovige järgi, kas teil õnnestub 305 euroga aasta aega ära elada? Kui me nüüd räägime elatisvõlglastest ja viriseme, et nad oma võlgu makstud ei saa, siis mina küsiks, et millise raha eest nad ise elama peaks ja millise raha eest see võlg makstud peaks saama?

Selles 305st eurost peaksin maksma veel teisele lapsele elatist ka. Ja kui elatisvõlglane ei suuda sellest 305 euros elatist maksta, siis tema võlg ei kao kuhugi. Kogu palk võetakse ära võlgnevuse katteks ja ei jäeta kätta piisavalt, et igakuiselt elatist tasuda. Kas see pole mitte ilmselge probleem?

Ma läksin kohtusse ja selgitasin oma olukorda. Kohtunik soovitas tasuvama töö leida. Selgitasin veel korra, et isegi kui ma tasuvama töö leian, siis 305 euroga ma ikkagi elatist ei maksa ja võlg ei kao kuhugi. Teiseks pole neil mitte ühtegi teist lahendust välja pakkuda ja teine pool ei ole nõus kompromissiga. Mitte keegi ei ole nõus kontot aresti alt vabastama, et esiteks meile jääks tavapäraseks elamiseks piisavalt raha ja teiseks oleks võimalik täita tulevikunõudeid. Elatisvõlglastele ei anta tegelikult mitte ühtegi võimalust oma võlgnevusi tasuma. Ega kõik seal võla nimekirjas kohe pätid ja kaabakad ei ole.

Mina pole ka tegelikult enda last ülalpidamiseta jätnud. Kujutate ette kui keegi marsib teie koju ja teatab, et te tegelikult ei panusta piisavalt oma lapse ülalpidamiseks. Kujutage ette, et see inimene käseb teil kõik viimase aasta sendid üle lugeda, mida olete oma lapsele kulutanud ja kui summa ei vasta ootustele (igakuiselt ei ole 500+ ette näidata, siis kuidas sa julged ennast veel mingisuguseks lapsevanemaks pidada?) Vot, aga selline on minu igapäeva elu. Kõik raha tuleb avalikult letti laduda, iga tulu ja kulu ette näidata ja iga väiksemgi oma lapse külastus üles märkida ja ära tõestada. Mõni tunneb kaasa, mõni on kogu olukorras häiritud ja tahaks midagi teha, ülejäänud laiutavad käsi…

Kas te olete mõnda päeva niimoodi oodanud, et kõik ülejäänud asjad tunduvad lihtsalt nii mõtetud? Mina ootasin, ootasin ja nüüd ootan veel. Ma isegi ei tea, kuidas oma tervet lugu kirja panna selliselt, et inimesed valesti aru ei saaks. Selles osas on mul selgelt liiga suured ootused. Võib olla olengi oma elus liiga suur unistaja olnud. Kui mu võluvast printsis konn sai, siis mul oli elus ainult üks unistus…

Minu unistus 6 aastat tagasi:

Ma olen töötanud ja töötanud. Andnud ära oma tervise ja mis kõige valusam – uskunud inimestesse ja nende headusesse.

Tulemus:

Tulemus ei ole veel kõige hullem. Täna on veel kodu olemas, homme võib olla enam ei ole.

 

15 kommentaari

  • Kat

   Kiire arvutus : kogu su sissetulekud 800-305 eurot vaba raha = väljaminekud on sul 495 euri😐😐 uskumatult palju
   Kas seal sees on ka see elatise kuumakse? Või muud elamiskulud ka?

   • G2tlin

    Miks sa sellise arvutuse tõid? Oma postituses on olen selgel öelnud, et kogu igakuine raha, mida ma saan kasutada on 305 eurot, millest lähevad kõik igakuised kulutused (üür, kommunaalid, lasteaed) ja kaasarvatud kahe lapse üllapidamine. Kõik ülejäänud sissetulek on arestitud. Ka siis kui keegi minu arvele, näiteks ema, raha kannaks, siis ka see võetakse ära. Peale 305 euro ei tohi mul olla mingit raha ja kui on pean selle loovutama kohtutäiturile. Kas see on nüüd arusaadavm selgitus?

 • M

  Poleks siis pidanud laskma elatisvõlga üldse tekkida. Oleks algusest saati korralikult maksnud, poleks probleemi. Laps tahab süüa, lasteaeda, trenni jne, olenemata sellest, et sinul on osaline töövõime ja teine laps. Kahju, kuid kui tervis/töö ei võimalda mitut last, siis pole vaja neid ka saada. Leppinud siis ühe lapsega.
  Sa kogu aeg räägid, et kas su teine laps ei vaäri normaalset elamist, et temalt raha ära võetakse. Jah, väärib aga see esimene laps väärib ka. Kui sinult raha vägisi ära ei võetaks, siis elaks ju teine laps ilmselgelt paremini kui esimene.

  • G2tlin

   Tol ajal minu poeg lasteaias ei käinud ja ta ei kõndinud isegi kui minu vanemahüvitis ära lõppes. Mina pöördusin heas usus oma tütre isa poole. Tema tegi ettepaneku, et laps võiks temaga elada (kuna ta ise on mulle elatist võlgu aja eest, mil ta seda ei maksnud) ja ta elatis siis ei nõuaks. Miks ei võiks laps isaga elada? Kaks vanemat peaks ju võrdsed olema ja lapsevanematena üksiteist lapse üles kasvatamisel toetama. Kui tütar minuga elas, siis tema pöördus minu poole, et kuna tal tööd ei ole, et siis kas tema saaks elatise osas paremd tingimused. Mõlemad olukorrad olid samad ja mõlemal korral oli samasugune suuline kokkulepe. Kohus otsustas, et üks suuline kokkulepe kehtib aga teine mitte. Minu jaoks oli oluline, et lapsel on olemas mõlemad vanemad. Ja väga hea kui nad üksteist aitavad, sest see on lapse heaolu tagamisel väga oluline.
   Ja SINU asi pole inimestele öelda, kes kui palju lapsi peaks või võiks saada. Prioriteedid on paigast ära kui keskendud minevikule aga mitte praegusele olukorrale. Mis ma siis nüüd tegema peaks. Ostan jupp nööri? Pole inimest pole probleemin. Nii või? Kõigil inimestel peaks olema elamiseks siiski võrdsed võimaluselt ja mitte kelleltki ei tohiks vägisi vara ära võtta kui seda otstarbekalt ei kasutata. Konto arestitakse ju selleks, et raha läheks võlgnevuse katteks. Kas ma peangi nüüd järgmised 18 aastat lihtsalt istuma ja ootama, kuni minul tekib võimalus paremale elule…Ma ei ole ainus sellises olukorras. Tean veel inimesi, kes on sellises olukorras. Elavad vaesuspiiril ja ootavad kuni lapsed on suureks saanud, kasvatades lapsi, kes ei saa endale mitte midagi lubada. Elatisesüsteem – võtame ühtedelt, et anda teistele.
   Miks me orjastame lapsevanemaid? Ma väga ei näe vahet orjadel ja eraldi elavatel lastevanematel, sest miks neil keelatakse elu elada, rõõmu tunda (eriti just lapsevanemaks olemisest), teha valikuid oma õnne jaoks. Üks suhe läheb lahku, siis üks vanem võib vabalt õnne otsida aga teine mitte kunagi. Enamasti eraldi elav vanem seda teha ei tohi. Ainult elatise pärast peaks kogu mu elurõõm olema ära võetud ilma igasuguse võimaluseta? Kõigil on elus paremad ja raskemaid aeg. Kõigil on kehvemaid rahalisi perioode. Keegi meist pole koguaeg rikas ja keegi meist pole koguaeg terve. Erinevalt kõigist teistest eraldi elav vanem aga võiks lihtsalt maha surra, sest muud võimalusi ei anta. Ainult kiritiseeritakse selliselt. Miks said lapse? Miks sa olid haige? Miks sa korralikult ei maksnud? Et kui sina inimesena oled haige või sul on muud raskused, siis sulle antakse ikka mingi väike võimalus oma olukorda paranadada. Tervis paraneb, leiad töö jne aga vot elatisvõlglasega pole vahet, siis on see tema viga ja peabki elu lõpuni vähemaga toime tulema? Mille poolest elatisvõlglane on vähem inimene kui kõik teised? Me kõik oleme ühtemoodi raskustes kui pereliige on haige ja arvete maksmisega läheb nadiks…elatise maksja peab aga elatise maksma, sest kui võlgu jääb. Pole mitte midagi teha. Oledki koguaeg võlgu, oledki koguaeg halb inimene, oledki see, kes tegelikult võib olla üldse elama ei peaks.

 • Mari

  Võibolla sellest on juba juttu olnud aga kus on noorima lapse isa poolt makstav elatis? Kasvõi see, mida riik maksaks kui sa maksekäsu kiirmenetluse teed? 100 euri abiks ikka

  • G2tlin

   Sa pole vist täpselt kursis, kuidas riik seda 100 eurot maksab. Seda ei saa nii, et kohe saab. Kohtumäärusega on elatis välja mõistetud juba, kuid riigil raha saamiseks tule pärast kohtumääruse jõustumist 4 kuud enne oodata ja siis näidata, et pole midagi saanud. Ja see pole ka nii lihtne, et riik maksab. Riik hakkab vanemalt nõudma. Nad ei küsi, kas on või ei ole raha. Riiki ei huvita ka kui sellel teisel vanema on teisi lapsi, kes võivad halvemasse olukorda jääda. Pm oleks minu teise lapse isa hiljem sama sita sees, kus mina. Oleksime mõlemad vaesed hoopis. Ehk siis selle 100 euro pärast oleks meil ühe vanema asemel hoopis kaks vanemad ja neli last, kes peaksid 300 euroga hakkama saama.

 • lilleriin

  Nagu ma aru saan, siis on sul vaja maksta 500 eurot kuus alimente, pluss võlgnevus varasema eest. Kas su lapse isa on tõestanud kohtule tsekke ette näidates, et tal kulub lapse ülalpidamiseks 1000 eurot ning et ta ka ise igal kuul 500 eurot lapse peale kulutab? Kas sa oled taotlenud kohtus alimentide vähendamist? Miinimum on ju kolm korda väiksem, kui sa praegu maksad. Millest selline suur summa tekkinud on, kas laps on puudega, kas tal on sellised erivajadused, mida haigekassa ei rahasta? Probleem pole selles, et sa maksta ei jõua, vaid selles, miks sa nii palju üldse pead maksma. Eraldi elavad isad maksavad vaid 100 eurot lapse jaoks kuus ja irvitavad näkku, et muidu kulutaks ema ju ülejäänu oma juuksuritele ja kunstküüntele. Need isad rohkem ei jaksa maksta ja saavad miinimumpalka ainult elu lõpuni (või kuni lapse 18-aastaseks saamiseni või võlgade aegumiseni). Kas oled kontrollinud, mille peale su lapse isa seda raha kulutab üldse? Mehed ise ju küll teavad kõike, millal naine kosmeetiku juures käis või mingi mehega kuskil kohtus jne. Ehk on sul aeg nõrk naine olemine lõpetada ning korralikuks meheks hakata, kui meestega juba rinda pead pistma seal.

 • Riin

  Su endine on paras munn. Vabandust, aga on. Minu endine on ka munn, aga ometigi, kui ta minuga normaalselt rääkis, saime sellisele kokkuleppele, et kohtutäituri juurest võtan avalduse välja ja mees maksab mulle ise. See täitur võttis väidetavalt rohkem raha endale kui mulle saatis. Ja mees ei jaksanud maksta talle ja mulle. Nii et mina võtsin avalduse välja ja mees maksab ainult mulle. Miks krdima pärast su endine sama moodi ei või teha? Miks sa pead rämedaid summasid täiturile kinkima? Absurd.

  • G2tlin

   Me rääkisime juba enne kui laps tema juurde läks, et kohtusse ei lähe ja see elatise asi on meie omavaheline asi arutada. Me ei saa üle oma varju hüpata. Oluline, et lapsel on elus olemad mõlemad vanemad ja kõik põhivajadused on täidetud. Huviringid ja ms peaks ikkagi olema arutamise koht, mitte sunniviisilne raha sissenõudmise koht. Mu vanemad omal ajal otsustasid, kas neil on raha või mitte mõne huviringi jaoks. Enamasti ei olnud. Tänapäeval riigi seisukohalt peab vanematel oma lapse jaoks kõigeks raha olemas, kasvõi hobuse kui laps peaks seda tahtma. Loomulikult meeldib mu eksile riigi seisukoht paremini.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

%d bloggers like this: